Poznaj Alfreda

alfredPierwszy woblinkowy kot w worku okazał się historią powstawania Psychozy Alfreda Hitchcocka. Wznowiona książka ma za zadanie promować film, który wchodzi do kin. Skoro kupiłem, to wypada jednak przeczytać.

Nie jestem fanem Hitchcocka. Nigdy nie przepadałem za jego filmami. Nie do końca rozumiałem też ich fenomen. Samą Psychozę pamiętam też jak przez mgłę. Jestem za to fanem dobrych książek i ciekawych opowieści. Nie przeszkadza mi, że Nieznana historia to książka dokumentalna, gdzie raczej nie znajdziemy wartkiej akcji. Jest to jednak bardzo dobra książka.

Autor dokonuje rozłożenia procesu powstawania filmu na czynniki pierwsze. Wychodzi przy tym od samego źródła powstania książki, o którą oparto scenariusz. Makabryczne zbrodnie prawdziwego człowieka, przeniesione na karty powieści, by w końcu stać się podstawą dla filmu.

Ciekawie było czytać o problemach Hitchcocka z wytwórniami filmowymi. O tym jak postanowił i tak dopiąć swego. Możliwe, że fan nie znajdzie w tej pozycji nic dla siebie. Nie wiem, ja żadnego z przedstawionych w niej faktów nie znałem.

Od szukania odpowiedniej ekipy filmowej, poprzez proces powstawania scenariusza aż po kompletowanie obsady i same kręcenie. Nie ukrywam, że zaciekawiło mnie to wszystko. Podobnie jak szczegółowe często objaśnienia, nie tylko w jaki sposób od strony technicznej powstawało dane ujęcie, ale też co reżyser chciał tym osiągnąć.

Ja ze swojego kota jestem zadowolony. Dziesięć złotych za ciekawą historię to uczciwa cena. Cieszy mnie, że nie jest to leksykon fanatyka, tylko książka skierowana do zwyczajnego czytelnika, który chce poznać ciekawostki i smaczki z czasu powstawania filmu.

O Chavez