Jesteś szalona

farcry3Nie czekałem na FarCry 3. Nawet zbytnio nie wiedziałem, że wychodzi. Grałem kiedyś z godzinkę w dwójkę i było bez szału. Gdy jednak wszyscy polecali, no to trzeba było się zainteresować. W sumie ten wpis miał powstać już dawno temu, bo sama gra nie jest już nowością.

W dużym skrócie, FarCry to pierwszoosobowa strzelanka w tropikalnych klimatach. Jeśli ja miałbym jakoś ją określić, to Skyrim na sterydach byłoby chyba najcelniejsze. Zdecydowanie nie jest to nudna strzelanka.

Wraz z grupą znajomych imprezujemy na tropikalnych wyspach. Wszystko jest super do czasu, aż po skoku ze spadochronu cała paczka wpada w ręce handlarzy ludzi i narkotyków. Jako Jason Brody przyjdzie nam ratować wszystkich.

farcry3_1Gra ma świetnie prowadzoną fabułę, a postać szalonego Vaasa jest zagrana po prostu kapitalnie. My sami z początku nieporadni, trafiamy pod opiekę lokalnego ruchu oporu i będziemy się szkolić tak w zabijaniu, jak i w mistycznych sztukach.

farcry3_2Bo trzeba przyznać, że scenarzyści w wielu miejscach ostro jadą po bandzie. Narkotykowe wizje, niesamowite interaktywne przerywniki czy ogólne poczucie zagubienia są świetne. Historia wciąga totalne i aż chce się grać dalej.

farcry3_3Może nie ma tu niesamowitych twistów i zakończenie łatwo przewidzieć, ale co z tego? Grywalność FarCry’a jest porażająca. Do standardowej strzelanki dodano elementy RPG. I tak rozwijamy umiejętności, które wizualizują się jako tatuaż na ciele bohatera.

Poza tym możemy także ulepszać tak swój ekwipunek jak i broń. Wymaga to składników, które można pozyskać na przykład z określonych zwierząt. Mikstury zaś wymagają roślin do przyrządzenia.

farcry3_4Można powiedzieć, że gra jest schematyczna. Na mapie są przekaźniki radiowe oraz bazy przeciwnika. Zdobycie tych pierwszych pozwoli odsłonić okoliczny kawałek mapy. Przejęcie tych drugich oczyści zaś okolicę z przeciwników i pozwoli nam na uzupełnianie zapasów i szybką podróż.

farcry3_5Rozwiązanie proste, ale diabelnie skuteczne. Każdy obóz można podejść na kilka sposobów. Czasem ciche wyeliminowanie wszystkich – co jest dodatkowo punktowane – jest zwyczajnie trudne.

farcry3_7A gdy znudzi nam się fabuła, możemy korzystać z dobrodziejstw sandboxa, jakim jest FarCry. Spora liczba zadań pobocznych oraz wyzwań dostarcza gry na długie godziny. A żeby odnaleźć niektóre skarby trzeba się naszukać.

farcry3_8Podróżować możemy na własnych nogach lub z użyciem różnych pojazdów. Jeepy, quady, motorówki a nawet lotnia. Jest zabawa.

Nie wiem jak wygląda co-op i multi. Nie grałem i kompletnie w sumie mnie te tryby nie interesują. I bez nich FarCry to tytuł genialny, o niesamowitej wręcz grywalności i jak dla mnie na pewno odkrycie końcówki zeszłego roku. Czekam na kolejną część.

O Chavez