Rozdarty naród

rozdarty-narodTak jak obiecałem, stanąłem na głowie i jest wpis. We wrześniu 1944 roku polska Samodzielna Brygada Spadochronowa została zrzucona w Holandii i użyta w operacji Market-Garden. Książka Rozdarty naród opisuje jednak dużo więcej. Zacząć należy od tego, że wydanie polskie doczekało się przedmowy Normana Daviesa. Przedstawia on skrótowo wydarzenia tamtych dni, dzięki czemu jest do idealne wprowadzenie w tematykę książki.
Dużym plusem jest spora rozpiętość czasowa pozycji. Pierwsze rozdziały przenoszą czytelnika do czasów młodości Sosabowskiego, do roku 1989. Pokazuje, jakim był człowiekiem i co wpłynęło na kształtowanie jego charakteru. Później dopiero zostaje opisany rok 1939 i wydarzenia, które każdy Polak zna z lekcji historii. Opisano tutaj obronę Warszawy, jej kapitulację i dalsze losy Sosabowskiego. Jest więc wątek wysyłania Cichociemnych do okupowanej Polski, są też w końcu pierwsze próby stworzenia oddziału, mającego wyzwolić kraj. Dalej możemy się dowiedzieć, jak przebiegało szkolenie żołnierzy przyszłej 1SBS oraz na jakie napotykali trudności. Aż wreszcie docieramy do dnia, w którym pierwotny cel stworzenia brygady zostaje zmieniony. Zamiast wyzwalać kraj, ma zostać użyta podczas operacji Market-Garden. Operacji, która w swoich założeniach była niewykonalna, co zresztą wytykał Sosabowski. Między innymi właśnie za swój upór i charakter był on poróżniony z brytyjskim dowództwem.

1SBS zrzucona została na zbyt dużym obszarze. Bez niezbędnego sprzętu miała ratować operację, z góry skazaną na klęskę. Mamy opisy walk, niepewności oraz strachy walczących. Jest także poruszony wątek starć na linii Sosabowski – brytyjscy dowódcy, który zakończył się uznaniem Sosabowskiego winnym nieudanej operacji z udziałem 1SBS.

Książka jest świetna. Twarda oprawa i 344 strony. Do tego wkładka ze zdjęciami i mapy, na których ładnie zaznaczono ważne wydarzenia. Napisana jest bardzo przystępnym językiem i szczegółowo ukazuje problemy i dylematy nie tylko Sosabowskiego, ale i całej 1SBS. Całkowicie mogę zgodzić się z tekstem z obwoluty, iż książka ta przywraca chwałę brygadzie i generałowi Sosabowskiemu. Tytuł ten mogę polecić każdemu, kto interesuje się okresem drugiej wojny światowej.

Ocena: 5/6

Tagi: