Świątynia pierwotnego zła

Swiatynia Pierwotnego ZlaGrę tę kupiłem już jakiś czas temu, bo były to jeszcze wakacje. Z Narzeczoną akurat byliśmy w MM, gdzie gry z tej serii (eXtra Klasyka neXt) są nieco tańsze (17,90 zł jak dobrze pamiętam), postanowiłem więc uzupełnić swoją kolekcję. Dodatkowym wabikiem była mechanika Dungeons & Dragons w wersji 3.5, na której oparto gre. No i świat w jakim ją osadzono – Greyhawk, który chyba nawet w Stanach nie zdobył większej popularności, niż Zapomniane Krainy. Wyrok zapadł, gra kupiona.
Gra, jak to w cRPG bywa, zaczyna się od stworzenia bohatera. Jest ono zgodne z wersja 3.5, więc nie ma co dalej się nim zajmować. Poźniej możemy albo zacząć rozgrywkę, albo przejść tutorial. I tutaj dochodzimy do sedna – polecam zacząć od samouczka. Gra jest trudna, nawet bardzo. Moim zdaniem to nie tyle cRPG, co gra taktyczna z elementami RPG. Walka rozgrywana jest w turach, co samo w sobie złe nie jest. W Falloutach w żaden sposób mi to nie wadziło. Podczas tury mamy spory wybór tego, co chcemy zrobić. Rzucanie czarów, atak, wykorzystywanie atutów. I wszystko byłoby fajnie gdyby nie to, że to jakoś razem się nie kręci tak jak powinno. A jeśli dorzucimy do tego średnią oprawę graficzną, która na dodatek wymaga mocnego sprzętu (zaleca się 1.7 GHz lub więcej), to otrzymamy produkt co najwyżej średni. Na co idzie cała moc procesora i karty graficznej, to już wiedzą chyba tylko programiści.

Przyznam się, że nie dotrwałem do końca. Przeszedłem ponoć jakieś 60-70% gry i nie mam siły na więcej. I nie chodzi tutaj nawet o fabułę, która jest prosta jak budowa cepa. Po prostu gra mnie nie wciąga, jest trudna, na maksymalnych ustawieniach grafiki potrafi nieźle przycinać, a walki trwające godzinami skutecznie zniechęcają do dalszego grania. Szczególnie, że bardzo łatwo jest zginąć.

Ocena: 3+/6

Wymagania systemowe: Procesor 700 MHz (zalecany 1.7 GHz lub lepszy), 128 MB RAM (zalecane 256 MB), 1.5 GB wolnego miejsca na dysku twardym, CD-ROM/DVD x4, Karta graficzna 32 MB (zalecana 64 MB) kompatybilna z DirectX 9.0b, Karta dźwiękowa kompatybilna z DirectX 9.0b, DirectX w wersji 9.0b